Relaks

Zanim wyjedziesz do Warszawy... Przewodnik po wielkim mieście

Warszawa nocą fot. wiki cc
fot: EB

Dla tych, którzy poważnie zastanawiają się nad przeprowadzką do Warszawy - lektura obowiązkowa. Oto 3 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się do stolicy.

W Nowym Jorku zawsze szukasz pracy, mieszkania i chłopaka - powiedziała kiedyś Carrie BradshawSeksie w Wielkim Mieście. W ulubionym serialu wszystkich singelek, gejów i szukających miłości romantyków te słowa mają ogromne znaczenie. Mają one także odniesienie do naszego małego Manhattanu – warszawskiego Śródmieścia. Bo tutaj, jak to w wielkim mieście, zawsze musimy być na topie, mieszkać w lofcie, zarabiać kokosy i spotykać się z modelem.

Warszawa nocą - widok na Pałac Kultury fot. wiki cc

Po pierwsze, praca. Ona zawsze pozostaje wielką fatamorganą. Wydaje Ci się, że znalazłeś fajną ofertę z niezłym wynagrodzeniem, a szef trzydziestoparoletni hipster w trampkach zaprasza Cię na piwo po pracy do Planu B. Idealnie! Później jednak, zdajesz sobie sprawę, że w Szwecji za te same pieniądze ludzie czyszczą ubikacje, a w Hiszpanii robotników z plantacji cytrusów stać na więcej niż ciebie – dyplomowanego specjalistę oraz doświadczonego stażystę. Godność nowo upieczonego magistra woła o pomstę do nieba. Załamka.

Po drugie, mieszkanie. Podczas gdy Bradshaw przez kilkanaście lat wynajmowała wypasioną kawalerkę z 4-metrową garderobą na Upper East Side (doskonale znacie tę dzielnicę z Plotkary) i wypisywała na swoim Macu jakież to życie jest okrutne - warszawscy naśladowcy amerykańskiej dziennikarki tłoczą się w ciasnych gierkowskich blokach. Ach, te klimatyczne meblościanki, obrusy z kwiatami na stole, dywany na ścianach i obrazy papieża w każdym pokoju. Wydawało się, że w aspirującej do miana małego Nowego Jorku Warszawie te relikty odeszły do lamusa wraz z nastaniem demokracji. Niestety! Przeglądając setki ofert na Gumtree, coraz bardziej jestem załamany. Minimalistyczny pokój z białymi ścianami, biurkiem i szafą z Ikei nie jest wcale tak łatwo znaleźć. Z jednej strony mamy PRL-owskie speluny. Z drugiej zaś, chaty nuworyszy na lemingowym Wilanowie. Poruszając się pomiędzy tymi skrajnościami, w końcu wybierasz to, co jest pod ręką. Załamka do kwadratu.

Warszawa nocą fot. wiki cc

Po trzecie, związek. Znalezienie drugiej połówki w wielkim mieście graniczy z cudem. Paradoksalnie, w kilkumilionowej metropolii mamy niezagospodarowany rynek ładnych, zadbanych, mających głowę na karku singli. Czy ktoś kiedyś się zastanawiał, dlaczego oni wciąż pozostają samotni, preferując towarzystwo kota, psa, morskiej świnki... ogólnie zwierzaków najróżniejszej maści, ale nie innej osoby? Z zasłyszanych historii od znajomych, można spróbować znaleźć im wytłumaczenie. Jak przyznają psycholodzy, mamy tu do czynienia ze zjawiskiem nadpodaży. Coraz lepsze standardy życia robią nas bardziej wybrednymi.

Co weekend stada zdesperowanych singli wybierają się na Mazowiecką na łowy. Każdemu wydaje się, że tym razem będzie inaczej, a sobotni poranek na kacu spędzimy w objęciach kogoś wyjątkowego. W rzeczywistości nasze roszczenia są na tyle wysokie, że odnalezienie tego kogoś pośród setek zbyt grubych, zbyt chudych, zbyt brodatych, zbyt zrobionych, zbyt dziecinnych, zbyt starych jest po prostu niemożliwe. W końcu wolimy spędzić miły wieczór ze znajomymi i zadowolić swoje cielesne pragnienia z kimś przypadkowym, który w świetle reflektorów na parkiecie wyglądał nawet spoko. Załamka po raz trzeci.

Warszawa nocą - widok na Pałac Kultury fot. wiki cc

Czy wielkie miasto, nieustanne tempo, pogoń za karierą, praca na wczoraj oraz nieuregulowane życie seksualne jest czymś, do czego dążymy? Czy takie życie nie prowadzi nas przypadkiem do coraz mocniejszego załamania się i depresji? Czy znerwicowany samotny pracoholik z mieszkaniem na Wilanowie i pracą w biurowcu na Złotej to nasz ideał? Odpowiedzcie sobie na to pytanie i... zapraszamy do Warszawy.

tekst: Eustachy Bielecki