Relaks

Latem pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych. Jak wybrać dobre okulary?

Okulary przeciwsłoneczne
fot: BULLS

Wakacje w górach, na mazurach czy nad morzem? Nie ważne gdzie spędzamy nasz wymarzony urlop, ważne by być do niego odpowiednio przygotowanym. Pakując walizkę w pierwszej kolejności myślimy o bikini, klapkach i filtrze do opalania. A co z ochroną oczu? Często zapominamy, że promieniowanie UV jest szkodliwe nie tylko dla naszej skóry, ale i dla naszego wzroku.

„Niechroniona rogówka ludzkiego oka nieprzerwanie wchłania promieniowanie przekraczające wartość 280 nanometrów (UVA i UVB). W naszej szerokości geograficznej najsilniejsze natężenie promieniowania w okresie letnim występuje między godziną 11.00 a 14.00. Ma ono bardzo negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszych oczu. Często zdarza się, że powoduje nawet bolesne oparzenie rogówki lub nieodwracalne uszkodzenia oka. Może prowadzić do rozwoju katarakty, do zmian rakowych w okolicach oczu oraz zwyrodnienia plamki żółtej.”– mówi Waldemar Błoch, ekspert marki Tonny.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Należy pamiętać, że nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne chronią nas tak samo dobrze w każdej sytuacji. W zależności od tego, jaką wakacyjną aktywność preferujemy trzeba wybrać odpowiednie szkła i oprawki o różnych właściwościach.

Na plażę najlepsze są okulary z soczewkami polaryzacyjnymi. Filtr w takich soczewkach redukuje oślepiające refleksy, co poprawia kontrast widzenia jak i zwiększa nasycenie kolorów, niwelując efekt zmęczenia oczu. Ważnym element jest też powłoka antyrefleksyjna. Eliminuje ona dotarcie nadmiernej ilości promieni słonecznych do oczu, odbijając je od wewnętrznej powierzchni okularów. Decydując się na okulary z taką powłoką, możemy mieć pewność, że nasze oczy są chronione w 100%.

Do jazdy na rowerze idealnym wyborem są okulary z tworzyw sztucznych wyposażonych w filtry. Zabezpieczają one nie tylko przed promieniowaniem UV, ale także przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dla rowerzystów najlepsze będą soczewki o zabarwieniu bursztynowym i różowym. Odwzorowują one rzeczywistość, są neutralne i zachowują barwę otoczenia oraz naturalny kontrast, co jest niezmiernie ważne w trakcie prowadzenia pojazdu, gdy szybko zmieniają się miejsca z nasłonecznionych na zacienione.

Spacerując na dużych wysokościach, jesteśmy jeszcze bardziej narażeni na niebezpieczne działanie promieni słonecznych. W górach warstwa atmosfery jest cieńsza, przez co słabiej filtruje promienie UV. Z każdym kolejnym tysiącem metrów w górę intensywność promieniowania wzrasta o 10%. Gdy decydujemy się na wyprawy na bardziej ekstremalne tereny, powinniśmy zainwestować w okulary z odpowiednim kątem krzywizny oraz szerokim zausznikiem, aby chroniły całe oko. Występujący tam śnieg zwiększa negatywne działanie poprzez dodatkowe odbijanie promieni słonecznych.

Niezależnie od tego, gdzie planujemy spędzić urlop pamiętajmy, że okulary przeciwsłoneczne to nie tylko element naszej stylizacji, ale odpowiednia ochrona. Odpowiednio dobrane szkła zabezpieczają oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, dlatego zawsze zabierajmy je ze sobą.

tekst: materiały prasowe marki Tonny