News

10 największych romansów wszech czasów

10 literackich romansów wszechczasów
fot: Materiały prasowe Wydawnictwa Prószyński i S-ka

Filmowy romans nigdy nie dorówna literackiemu. Choć najpiękniejsze historie miłosne zostały już sfilmowane, warto zapoznać się z ich książkowymi pierwowzorami. Poznaj perły literatury mówiące o wielkiej miłości:

1. Wichrowe wzgórza Emily Brontë

Nie tylko losy bohaterów, ale i samej powieści były bardzo zawikłane. Jedyne swoje dzieło Emily Brontë wydała pod męskim pseudonimem Ellis Bell w 1847 roku. Książka nie od razu została doceniona – oskarżano ją o epatowanie brutalnością. Dzisiaj Wichrowe wzgórza należą do kanonu literatury anglojęzycznej i doczekały się wielu adaptacji filmowych.

2. Angielski pacjent Michael Ondaatje

To najmłodsza pozycja książkowa na nasze liście. Wydana w 1992 roku, została nagrodzona Nagrodą Bookera i sfilmowana cztery lata później. Film stał się hitem i zdobył aż dziewięć Oscarów. Historia z powieści to mozaika losów głównych bohaterów. Najbardziej zagadkową postacią w utworze jest ciężko poparzony Anglik, który leczy się w klasztorze zaadaptowanym na szpital.

3. Co się wydarzyło w Madison County Robert J. Waller

Historia niespodziewanej i nieproszonej miłości. Francesca Johnson, kobieta w średnim wieku, która wiedzie monotonny żywot na rodzinnej farmie, poznaje Roberta Kincaida, fotografa National Geographic. Krótki niedozwolony romans, sfilmowany w 1995 roku przez Clinta Eastwooda, uważany jest za jedną z najbardziej wzruszających historii miłosnych.

4. Duma i uprzedzenie Jane Austen

Każda prawdziwa romantyczka powinna znać historię Elizabeth Bennet i Pana Darcy'ego. Wydana w 1813 roku powieść angielskiej pisarki Jane Austen jest jednak nie tylko romansem, ale i świetną powieścią społeczno-obyczajową. W plebiscycie BBC z 2003 roku na ulubioną książkę brytyjskiego czytelnika Duma i uprzedzenie zajęła drugie miejsce, zaraz po Władcy Pierścieni.

5. Anna Karenina Lew Tołstoj

Rosyjska i bardziej brutalna wersja Co się wydarzyło w Madison County. Mężatka Anna Karenina zakochuje się miłością szaloną w Aleksym Wrońskim. Początkowo broni się przed tym uczuciem, jednak ostatecznie ulega namiętności, która doprowadza w końcu do tragedi... 23 listopada będziemy mieli okazję obejrzeć najnowszą filmową adaptację tej wielkiej love story z Keirą Knightly i Judem Law w rolach głównych.

6. Miłość w czasach zarazy Gabriel Garcia Marquez

Piękna mądra opowieść o swoistym miłosnym trójkącie Ferminy Dazy, Florentina Arizy oraz Juvenala Urbino. Historia o poezji, miłości oraz rozsądku. Pięknie sfilmowana przez Mike'a Newella, jednak zdecydowanie lepsza w papierowej wersji!

7. Romeo i Julia William Szekspir

Najsłynniejsza tragiczna historia miłosna, o której uczą nas nawet w szkole. Piękna i nasycona romantyzmem od pierwszej do ostatniej kwestii. Najchętniej filmowane i przedstawiane na deskach teatrów love story.

8. Love Story Erich Segal

Krótka powieść Ericha Segala wydana w walentynki 1970 roku, która niezwykle szybko stała się bestsellerem i została przetłumaczona na ponad 20 języków. Smutna historia wielkiej miłości pochodzących z totalnie różnych światów Jenny i Oliviera. Pozycja obowiązkowa także w wersji filmowej!

9. Przeminęło z wiatrem Margaret Mitchell

Niesamowita powieść Margaret Mitchell z 1936 roku, osadzona w czasach wojny secesyjnej, pełna wyrazistych, interesujących postaci. Główną bohaterką pisarka uczyniła Scarlett O'Harę - bogatą córkę plantatora bawełny, która jest bardzo zagubiona w swoich uczuciach.

10. Wielki Gatsby Francis Scott Fitzgerard

Powieść amerykańskiego pisarza Francisa Scotta Fitzgeralda z 1925 roku, która doceniona została niestety dopiero po jego śmierci. Historia uczucia Gatsby'ego do Daisy to niezwykła opowieść o ślepym zauroczeniu, cierpliwości oraz wytrwałości.

tekst: monroe