Diety i fitness

Prezenty pod choinkę: Co zrobić z nietrafionymi prezentami?

Prezenty pod choinkę: Co zrobić z nietrafionymi prezentami?
fot: sxc.hu

Nietrafiony prezent, co z nim zrobić? Trudny jest sam moment tuż rozpakowaniu prezentu, bo jak zareagować, gdy w dłoniach trzymamy coś, co naprawdę nam się nie podoba? Czy udawać zadowolenie, czy powiedzieć wprost, że to błąd obdarowującego? I najważniejsze, co zrobić z nietrafionym prezentem już po świętach?

Prezent świąteczny to szansa na ogromną radość, lub... konieczność jej udawania. Podobno, aż co piąty prezent gwiazdkowy jest nietrafiony. Na pewno nie raz miałaś w życiu sytuację kiedy to drżącymi dłońmi odpakowujesz zawiniątko z podarunkiem lub otwierasz torbę, a tam krem, na który masz uczulenie albo słonik z chińskiego sklepu, którego nie postawisz sobie nigdzie, bo jest zwyczajnie brzydki. Jak się zachować w takiej sytuacji i co zrobić z nietrafionym prezentem?

Jak się powinnaś zachować, gdy masz w dłoni nietrafiony prezent?

Możesz się nieszczerze uśmiechnąć i podziękować. Minusem takiego zachowania jest to, że ryzykujesz, że w kolejnym roku otrzymasz coś bardzo podobnego. Wszak pokazałaś, że tego rodzaju prezenty gwiazdkowe sprawiają ci radość. Dlatego lepszym zachowaniem będzie nieco stonowana, oziębła reakcja. Oczywiście, absolutnie nie lodowata, tylko umiarkowana. Tak, żeby darczyńca zdał sobie sprawę, że to nie jest jednak to co lubisz!

Możesz też bardzo delikatnie poinformować darczyńcę, że mimo starań nie do końca spełnił twoje marzenia. Wiele tutaj zależy od twojego poczucia humoru. Warto spróbować tej metody, bo być może w grę wchodzi kwestia zwrotu tej rzeczy? Nietrafiony prezent można przecież zwrócić do sklepu. Zacznij od tego, by powiedzieć osobie, która cię „uszczęśliwiła”, że owszem, prezent jest bardzo ładny i na pewno wiele osób byłoby z niego zadowolonych, ale niestety zupełnie do ciebie ten prezent nie pasuje. W ten sposób nie zrobisz nikomu przykrości, bo przecież prezent chwalisz, tylko jednocześnie zaznaczasz, że nie do końca jest trafiony w twój gust.

Darczyńca może oczywiście zwrócić rzecz do sklepu, ale pod jednym warunkiem: musi posiadać paragon. Nie trzeba chyba dodawać, że rzecz nie może nosić najmniejszych śladów użytkowania. Coraz więcej sklepów bez problemu przyjmuje zwroty, warto jednak zwrócić na to uwagę przy zakupie.

Oddaj nietrafiony prezent do sklepu lub... sprzedaj w internecie!

Może być też i tak, że to ty okażesz się św. Mikołajem bez wyczucia i staniesz wobec wyzwania oddania niechcianego prezentu. Co jeśli sklep, w którym go nabyłaś wywiesił specjale ogłoszenie, że tego nie praktykuje? Jeśli dojdzie do takiej właśnie sytuacji, nie pozostaje ci nic innego, jak kupić nowy podarunek, a ten niechciany postaraj się przekazać po prostu komuś innemu.

Innym rozwiązaniem jest również sprzedanie nietrafionych prezentów na allegro czy innym serwisie znajdującym się sprzedażą.

Doskonałym pomysłem jest również zgromadzenie kilku nietrafionych prezentów pod choinkę i oddanie ich tym, którzy naprawdę nie mają zbyt wiele. Wyobraź sobie, że dostajesz na gwiazdkę kilka maskotek – nie sprawiają ci one radości, a mogłyby ucieszyć na przykład podopiecznych domu dziecka. Wielu ludzi nie ma praktycznie nic, więc zanim wyrzucisz do kosza rękawiczki w kolorze wściekłego różu, klnąc przy tym na ciocię, która cię nimi obdarowała zastanów się, czy nie byłoby w nich po prostu ciepło osobie, której na kolorze aż tak bardzo nie zależy…

tekst: Miss Q